Program

Dzień I, 12.04.2013

11.00-12:45   Rejestracja uczestników

12.45–13.00  Otwarcie konferencji

13.00–14.30  Leczenie wspomagające ARDS
                      Przewodniczący: Maria Wujtewicz, Andrzej Nestorowicz

  • Wentylacja oscylacyjna
        — Dariusz Maciejewski (Bielsko-Biała, 25 min.)
  • ECMO
        — Zbigniew Szkulmowski (Bydgoszcz, 25 min.)
  • Ułożenie na brzuchu (prone position)
        — Dariusz Maciejewski (Bielsko-Biała, 25 min.)

14.30–14.40  Przerwa na kawę

14.40–15.55  Chory ze schorzeniem neurologicznym na oddziale intensywnej terapii
                      Przewodniczący: Zbigniew Karwacki, Kamil Chwojnicki

  • Różnicowanie i leczenie stanu padaczkowego drgawkowego i nie drgawkowego
        — Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, (Gdańsk, 20 min.)
  • Przełom miasteniczny, cholinergiczny i mieszany — diagnostyka i postępowanie
        — Małgorzata Bilińska (Gdańsk, 20 min.)
  • Wybrane aspekty terapeutyczne udaru niedokrwiennego mózgu
        — kraniektomia dekompresyjna i kontrolowana hipotermia
        — Kamil Chwojnicki (Gdańsk, 20 min.)

15.55–16.40  Lunch

16.40-17.40  Sesja satelitarna firmy Abbvie
                      Bezpieczeństwo i ryzyko  Yin i Yang nowoczesnej anestezji
                      Przewodniczący: Andrzej Nestorowicz

  • Znieczulenie z użyciem techniki niskich przepływów
       — Radosław Owczuk (Gdańsk, 25 min.)
  • Znieczulenie dziecka — jak zwiększyć bezpieczeństwo?
       — Andrzej Piotrowski (Łódź, 25 min.)

17.40–18.40  Ciągłe leczenie nerkozastępcze na oddziale intensywnej terapii
                      Przewodniczący: Radosław Owczuk 

  • Techniki oczyszczania krwi u chorych septycznych hospitalizowanych w OIT
        — Małgorzata Mikaszewska-Sokolewicz (Warszawa, 20 min.)
  • Dawkowanie leków w czasie CRRT
        — Dariusz Onichimowski (Olsztyn, 20 min.)
  • Antykoagulacja cytrynianowa — wady i zalety
        — Radosław Owczuk (Gdańsk, 20 min.)

18.40–18.55  Przerwa

18.55–20.00  Trudne sytuacje w anestezji regionalnej

                      Przewodnicząca: Magdalena Wujtewicz

  • Blokady centralne u chorych z przewlekłym schorzeniem neurologicznym
        —  Hanna Misiołek (Zabrze, 20 min.)
  • Blokada centralna się nie udała i co dalej…
        — Andrzej Daszkiewicz (Zabrze, 20 min.)
  • Blokada centralna się powikłała…
        — Hanna Misiołek (Zabrze, 20 min.)

20.00                Lampka wina

 

Dzień II, 13.04.2013

09.30–10.15  Pooperacyjne nudności i wymioty
                      Przewodnicząca: Anna Fijałkowska

  • Czynniki ryzyka PONV
        — Radosław Owczuk (Gdańsk, 20 min.)
  • Zapobieganie i leczenie PONV
        — Magdalena Wujtewicz (Gdańsk, 20 min.)
  • Niefarmakologiczne sposoby postępowania w PONV
        — Andrzej Marciniak (Gdańsk, 15 min.)

10.30–11.45  Uraz czaszkowo-mózgowy — współczesne możliwości terapeutyczne
                      Przewodniczący: Zbigniew Karwacki

  • Molekularne mechanizmy obrzęku mózgu
        — Zbigniew Karwacki (Gdańsk, 20 min.)
  • Nowe nadzieje w leczeniu obrażeń czaszkowo-mózgowych
        — Leon Drobnik (Poznań, 20 min.)
  • Mechanizm odpowiedzi krążeniowej na ciężki uraz czaszkowo-mózgowy
        — Izabela Duda (Katowice, 20 min.)

11.45–12.00  Przerwa na kawę

12.00–14.00  Procedury (za) rzadko wykonywane na oddziale intensywnej terapii
                      Przewodniczący: Radosław Owczuk

  • Hipotermia terapeutyczna po nagłym zatrzymaniu krążenia
        — Łukasz Kołtowski (Warszawa, 20 min.)
  • Pomiar ciśnienia śródczaszkowego
        — Zbigniew Karwacki (Gdańsk, 20 min.)
  • Pomiar ciśnienia śródbrzusznego
        — Dariusz Onichimowski (Olsztyn, 20 min.)
  • Pozaustrojowe metody wspomagania funkcji wątroby
        — Wojciech Waldman (20 min.)
  • Wziewna podaż leków przeciwdrobnoustrojowych
        — Magdalena Wujtewicz (Gdańsk, 20 min.)
  • Chory urazowy — grzechy zaniechania
        — Waldemar Machała (Łódź, 20 min.)

14.00               Lunch