IV Konferencja Czasopisma Anestezjologia Intensywna Terapia

Program merytoryczny


Pobierz program w formacie PDF
Czwartek, 17 maja 2018 roku
11.00–13.00Rejestracja uczestników
13.00–14.00Otwarcie konferencji

Wykład inauguracyjny:
Kryzys opioidowy w Ameryce Północnej. Czy grozi nam to samo w Europie?
Marcin Wąsowicz (Toronto, Kanada)

14.00–16.50
Sesja I. Leki (za)często i (za)rzadko używane na OIT
Przewodniczący: Andrzej Nestorowicz (Lublin), Krzysztof Kusza (Poznań)
    14.00–14.25Lewosimendan
    Marcin Gruchała (Gdańsk)
    14.25–14.50Mannitol
    Anna Dylczyk-Sommer (Gdańsk)
    14.50–15.15Probiotyki
    Agnieszka Misiewska-Kaczur (Cieszyn)
    15.15–15.40Benzodwuazepiny
    Magdalena Wujtewicz (Gdańsk)
    15.40–16.05Morze płynów czy może płynów?
    Łukasz Krzych (Katowice)
    16.05–16.30Wapń
    Lidia Łysenko (Wrocław)
    16.30–16.50Dyskusja
    16.50–17.30Przerwa na kawę
    17.30–18.20
    Sesja II. Powspominajmy
    Przewodniczący: Andrzej Nestorowicz (Lublin)

    Udział wezmą: Elżbieta Sokół-Kobielska i Marcin Rawicz

      18.20–18.35
      Wykład sponsorowany firmy Nutricia

      Na ile posiadamy optymalną wiedzę na temat żywienia enteralnego?
      Zbigniew Rybicki (Warszawa)

        Piątek, 18 maja 2018 roku
        09.00–10.30
        Sesja III. Trudne sytuacje w położnictwie i anestezji położniczej
        Przewodniczący: Krzysztof Preis (Gdańsk), Małgorzata Świątkowska-Freund (Gdańsk)
          09.00–09.25Krwotoki położnicze
          Krzysztof Preis (Gdańsk)
          09.25–09.50Nadciśnienie w ciąży
          Małgorzata Świątkowska-Freund (Gdańsk)
          09.50–10.15Zator płynem owodniowym
          Andrzej Marciniak (Gdańsk)
          10.15–10.30Dyskusja
          10.30–11.30
          Sesja sponsorowana firmy Abbvie.
          Duże i bardzo duże problemy na sali operacyjnej — co robić ?

          Przewodniczący: Andrzej Nestorowicz (Lublin)

          10.30–10.50 Prewencja zdarzeń krytycznych w anestezjologii — aktualne rekomendacje
          Janusz Andres (Kraków)

          10.50–11.10 Sytuacje kryzysowe w praktyce anestezjologa
          Łukasz Krzych (Katowice)

          11.10–11.30
          Dyskusja

            11.30–11.50Przerwa na kawę
            11.50–14.10
            Sesja IV. Co nowego w anestezjologii i intensywnej terapii?
            Przewodniczący: Andrzej Kübler (Wrocław), Dariusz Maciejewski (Bielsko-Biała)
              11.50–12.10Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
              Janusz Andres (Kraków)
              12.10–12.35Sepsa
              Lidia Łysenko (Wrocław)
              12.35–13.00ARDS
              Zbigniew Szkulmowski (Bydgoszcz)
              13.00–13.25Ból pooperacyjny
              Hanna Misiołek (Zabrze)
              13.25–13.50Anestezjologia dziecięca
              Alicja Bartkowska-Śniatkowska (Poznań)
              13.50–14.10Dyskusja
              14.10–14.25Inauguracja Programu Edukacyjnego GE Healthcare
              14.25–14.40Wykład sponsorowany firmy Nutricia.
              Nutri-One — wieloośrodkowe badanie obserwacyjne efekty stosowania dedykowanego preparatu żywieniowego
              u ciężko chorych pacjentów z niewydolnością oddechową
              Andrzej Wieczorek (Łódź)
              14.40–15.10
              Sesja sponsorowana firmy Biogen.
              Przełom w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA)

              14.40–14.55 Nusinersen — od badań klinicznych do rejestracji
              Anna Kostera-Pruszczyk (Warszawa)

              14.55–15.10 Standardy wentylacji, jeden z kluczowych elementów w leczeniu SMA
              Zbigniew Szkulmowski (Bydgoszcz)

                15.10–16.00Lunch
                16.00–17.10
                Sesja V. Neurotraumatologia — uraz rdzenia kręgowego
                Przewodniczący: Zbigniew Karwacki (Gdańsk), Beata Rzewuska (Szczecin)
                  16.00–16.30Patofizjologia urazu rdzenia kręgowego
                  Zbigniew Karwacki (Gdańsk)
                  16.30–17.00Znieczulenie chorego z urazem rdzenia kręgowego
                  Beata Rzewuska (Szczecin)
                  17.00–17.10Dyskusja
                  17.10–17.40Wykład sponsorowany firmy Angelini.
                  Antybiotykoterapia na OIT — algorytm czy praktyka kliniczna?
                  Wojciech Serednicki (Kraków)
                  17.40–18.40
                  Sesja VI. Znieczulenie zewnątrzoponowe w odcinku piersiowym — za i przeciw
                  Przewodniczący: Hanna Misiołek (Zabrze), Katarzyna Wawrzyniak (Bydgoszcz)
                    17.40–18.05Za
                    Maja Copik (Zabrze)
                    18.05–18.30Przeciw
                    Szymon Białka (Zabrze)
                    18.30–18.40Dyskusja
                    Sobota, 19 maja 2018 roku
                    09.00–10.55
                    Sesja VII. Dostępy naczyniowe
                    Przewodniczący: Mariusz Piechota (Łódź), Maria Wujtewicz (Gdańsk)
                      09.00–09.25Cewnik dożylny omyłkowo wprowadzony do tętnicy
                      Tomasz Jasiński (Gdańsk)
                      09.25–09.50Zakażenia odcewnikowe
                      Agnieszka Misiewska-Kaczur (Cieszyn)
                      09.50–10.15Kaniulacja żyły pachowej z dostępu podobojczykowego
                      Ryszard Gawda (Opole)
                      10.15–10.40Powikłania dostępu tętniczego
                      Paweł Twardowski (Gdańsk)
                      10.40–10.55Dyskusja
                      10.55–11.25Wykład sponsorowany firmy Berlin-Chemie/Menarini.
                      Problemy praktycznego wykorzystania diuretyków w terapii chorych z ostrą niewydolnością serca
                      Piotr Rozentryt (Zabrze)
                      11.25–11.45Przerwa na kawę
                      11.45–13.45
                      Sesja VIII. „Nowe” interwencje w skali TISS-28
                      Przewodniczący: Marek Tombarkiewicz (Staszów), Radosław Owczuk (Gdańsk)
                        11.45–11.50Słowo wstępne
                        Radosław Owczuk (Gdańsk)
                        11.50–12.15Echo — kiedy zlecać? Czego oczekiwać od kardiologa?
                        Maria Dudziak (Gdańsk)
                        12.15–12.40Kalorymetria pośrednia
                        Robert Włodarski (Bydgoszcz)
                        12.40–13.05Pomiar ciśnienia śródbrzusznego
                        Wojciech Dąbrowski (Lublin)
                        13.05–13.30Drenaż jamy opłucnowej
                        Jacek Prokopowicz (Warszawa)
                        13.35–13.45Dyskusja
                        13.45–15.15
                        Sesja IX. Wybór Redaktora Naczelnego
                        Przewodniczący: Anna Fijałkowska-Nestorowicz (Lublin), Radosław Owczuk (Gdańsk)
                          13.45–14.05Sedacje w obrębie OiT przy użyciu anestetyków wziewnych. Nowe możliwości dla naszej specjalności?
                          Marcin Wąsowicz (Toronto, Kanada)
                          14.05–14.30Energytrauma — synteza czynników uszkodzenia płuc podczas wentylacji mechanicznej
                          Dariusz Maciejewski (Bielsko-Biała)
                          14.30–14.55Terapia daremna — co się zmieniło w ostatnich latach
                          Jacek Siewiera (Warszawa)
                          14.55–15.15Dyskusja
                          15.15–15.25Zakończenie konferencji
                          15.25Poczęstunek
                          Czwartek, 17 maja 2018 roku
                          11.00–13.00
                          Rejestracja uczestników
                          13.00–14.00
                          Otwarcie konferencji

                          Wykład inauguracyjny:
                          Kryzys opioidowy w Ameryce Północnej. Czy grozi nam to samo w Europie?
                          Marcin Wąsowicz (Toronto, Kanada)

                          14.00–16.50
                          Sesja I. Leki (za)często i (za)rzadko używane na OIT
                          Przewodniczący: Andrzej Nestorowicz (Lublin), Krzysztof Kusza (Poznań)
                            14.00–14.25
                            Lewosimendan
                            Marcin Gruchała (Gdańsk)
                            14.25–14.50
                            Mannitol
                            Anna Dylczyk-Sommer (Gdańsk)
                            14.50–15.15
                            Probiotyki
                            Agnieszka Misiewska-Kaczur (Cieszyn)
                            15.15–15.40
                            Benzodwuazepiny
                            Magdalena Wujtewicz (Gdańsk)
                            15.40–16.05
                            Morze płynów czy może płynów?
                            Łukasz Krzych (Katowice)
                            16.05–16.30
                            Wapń
                            Lidia Łysenko (Wrocław)
                            16.30–16.50
                            Dyskusja
                            16.50–17.30
                            Przerwa na kawę
                            17.30–18.20
                            Sesja II. Powspominajmy
                            Przewodniczący: Andrzej Nestorowicz (Lublin)

                            Udział wezmą: Elżbieta Sokół-Kobielska i Marcin Rawicz

                              18.20–18.35
                              Wykład sponsorowany firmy Nutricia

                              Na ile posiadamy optymalną wiedzę na temat żywienia enteralnego?
                              Zbigniew Rybicki (Warszawa)

                                Piątek, 18 maja 2018 roku
                                09.00–10.30
                                Sesja III. Trudne sytuacje w położnictwie i anestezji położniczej
                                Przewodniczący: Krzysztof Preis (Gdańsk), Małgorzata Świątkowska-Freund (Gdańsk)
                                  09.00–09.25
                                  Krwotoki położnicze
                                  Krzysztof Preis (Gdańsk)
                                  09.25–09.50
                                  Nadciśnienie w ciąży
                                  Małgorzata Świątkowska-Freund (Gdańsk)
                                  09.50–10.15
                                  Zator płynem owodniowym
                                  Andrzej Marciniak (Gdańsk)
                                  10.15–10.30
                                  Dyskusja
                                  10.30–11.30
                                  Sesja sponsorowana firmy Abbvie.
                                  Duże i bardzo duże problemy na sali operacyjnej — co robić ?

                                  Przewodniczący: Andrzej Nestorowicz (Lublin)

                                  10.30–10.50 Prewencja zdarzeń krytycznych w anestezjologii — aktualne rekomendacje
                                  Janusz Andres (Kraków)

                                  10.50–11.10 Sytuacje kryzysowe w praktyce anestezjologa
                                  Łukasz Krzych (Katowice)

                                  11.10–11.30
                                  Dyskusja

                                    11.30–11.50
                                    Przerwa na kawę
                                    11.50–14.10
                                    Sesja IV. Co nowego w anestezjologii i intensywnej terapii?
                                    Przewodniczący: Andrzej Kübler (Wrocław), Dariusz Maciejewski (Bielsko-Biała)
                                      11.50–12.10
                                      Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
                                      Janusz Andres (Kraków)
                                      12.10–12.35
                                      Sepsa
                                      Lidia Łysenko (Wrocław)
                                      12.35–13.00
                                      ARDS
                                      Zbigniew Szkulmowski (Bydgoszcz)
                                      13.00–13.25
                                      Ból pooperacyjny
                                      Hanna Misiołek (Zabrze)
                                      13.25–13.50
                                      Anestezjologia dziecięca
                                      Alicja Bartkowska-Śniatkowska (Poznań)
                                      13.50–14.10
                                      Dyskusja
                                      14.10–14.25
                                      Inauguracja Programu Edukacyjnego GE Healthcare
                                      14.25–14.40
                                      Wykład sponsorowany firmy Nutricia.
                                      Nutri-One — wieloośrodkowe badanie obserwacyjne efekty stosowania dedykowanego preparatu żywieniowego
                                      u ciężko chorych pacjentów z niewydolnością oddechową
                                      Andrzej Wieczorek (Łódź)
                                      14.40–15.10
                                      Sesja sponsorowana firmy Biogen.
                                      Przełom w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA)

                                      14.40–14.55 Nusinersen — od badań klinicznych do rejestracji
                                      Anna Kostera-Pruszczyk (Warszawa)

                                      14.55–15.10 Standardy wentylacji, jeden z kluczowych elementów w leczeniu SMA
                                      Zbigniew Szkulmowski (Bydgoszcz)

                                        15.10–16.00
                                        Lunch
                                        16.00–17.10
                                        Sesja V. Neurotraumatologia — uraz rdzenia kręgowego
                                        Przewodniczący: Zbigniew Karwacki (Gdańsk), Beata Rzewuska (Szczecin)
                                          16.00–16.30
                                          Patofizjologia urazu rdzenia kręgowego
                                          Zbigniew Karwacki (Gdańsk)
                                          16.30–17.00
                                          Znieczulenie chorego z urazem rdzenia kręgowego
                                          Beata Rzewuska (Szczecin)
                                          17.00–17.10
                                          Dyskusja
                                          17.10–17.40
                                          Wykład sponsorowany firmy Angelini.
                                          Antybiotykoterapia na OIT — algorytm czy praktyka kliniczna?
                                          Wojciech Serednicki (Kraków)
                                          17.40–18.40
                                          Sesja VI. Znieczulenie zewnątrzoponowe w odcinku piersiowym — za i przeciw
                                          Przewodniczący: Hanna Misiołek (Zabrze), Katarzyna Wawrzyniak (Bydgoszcz)
                                            17.40–18.05
                                            Za
                                            Maja Copik (Zabrze)
                                            18.05–18.30
                                            Przeciw
                                            Szymon Białka (Zabrze)
                                            18.30–18.40
                                            Dyskusja
                                            Sobota, 19 maja 2018 roku
                                            09.00–10.55
                                            Sesja VII. Dostępy naczyniowe
                                            Przewodniczący: Mariusz Piechota (Łódź), Maria Wujtewicz (Gdańsk)
                                              09.00–09.25
                                              Cewnik dożylny omyłkowo wprowadzony do tętnicy
                                              Tomasz Jasiński (Gdańsk)
                                              09.25–09.50
                                              Zakażenia odcewnikowe
                                              Agnieszka Misiewska-Kaczur (Cieszyn)
                                              09.50–10.15
                                              Kaniulacja żyły pachowej z dostępu podobojczykowego
                                              Ryszard Gawda (Opole)
                                              10.15–10.40
                                              Powikłania dostępu tętniczego
                                              Paweł Twardowski (Gdańsk)
                                              10.40–10.55
                                              Dyskusja
                                              10.55–11.25
                                              Wykład sponsorowany firmy Berlin-Chemie/Menarini.
                                              Problemy praktycznego wykorzystania diuretyków w terapii chorych z ostrą niewydolnością serca
                                              Piotr Rozentryt (Zabrze)
                                              11.25–11.45
                                              Przerwa na kawę
                                              11.45–13.45
                                              Sesja VIII. „Nowe” interwencje w skali TISS-28
                                              Przewodniczący: Marek Tombarkiewicz (Staszów), Radosław Owczuk (Gdańsk)
                                                11.45–11.50
                                                Słowo wstępne
                                                Radosław Owczuk (Gdańsk)
                                                11.50–12.15
                                                Echo — kiedy zlecać? Czego oczekiwać od kardiologa?
                                                Maria Dudziak (Gdańsk)
                                                12.15–12.40
                                                Kalorymetria pośrednia
                                                Robert Włodarski (Bydgoszcz)
                                                12.40–13.05
                                                Pomiar ciśnienia śródbrzusznego
                                                Wojciech Dąbrowski (Lublin)
                                                13.05–13.30
                                                Drenaż jamy opłucnowej
                                                Jacek Prokopowicz (Warszawa)
                                                13.35–13.45
                                                Dyskusja
                                                13.45–15.15
                                                Sesja IX. Wybór Redaktora Naczelnego
                                                Przewodniczący: Anna Fijałkowska-Nestorowicz (Lublin), Radosław Owczuk (Gdańsk)
                                                  13.45–14.05
                                                  Sedacje w obrębie OiT przy użyciu anestetyków wziewnych. Nowe możliwości dla naszej specjalności?
                                                  Marcin Wąsowicz (Toronto, Kanada)
                                                  14.05–14.30
                                                  Energytrauma — synteza czynników uszkodzenia płuc podczas wentylacji mechanicznej
                                                  Dariusz Maciejewski (Bielsko-Biała)
                                                  14.30–14.55
                                                  Terapia daremna — co się zmieniło w ostatnich latach
                                                  Jacek Siewiera (Warszawa)
                                                  14.55–15.15
                                                  Dyskusja
                                                  15.15–15.25
                                                  Zakończenie konferencji
                                                  15.25
                                                  Poczęstunek

                                                  Strony konferencji Grupy Via Medica wykorzystują pliki cookies. Opcje dotyczące cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowej.
                                                  Korzystanie z niniejszej strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci komputera. Czym są i do czego służą pliki cookie możesz dowiedzieć się na stronie www.wszystkoociasteczkach.pl